Миналата година на картата на Молдова се появи нов град, наречен „Козиград“, в който живеят 60 кози. Днес броят на „жителите“ е достигнал 110, а кметът на града Марсел продължава достойно мандата си. Заповядайте в Похребя, район Дубъсари, за да откриете една уникална дестинация, която ще ви извади от ежедневието и ще ви зареди с енергия само за няколко часа, пише в рекламните брошури.
„Козиград“ – град, в който козите имат предимство
Идеята за град на козите е донесена от Украйна, от Олга Копилова, а дизайнът и инфраструктурата са замислени от архитекта Сергей Мърза.
Животните живеят на свобода в свой собствен град с улици, къщи и дори имат кметство, полицейски участък, поща и художествена галерия.
В момента в Козиград живеят 110 кози. Всяка от тях си има име.
Любопитно е, че си имат собствена валута, наречена „кози монети“.
„Всеки продукт в града може да се купи само с тези монети. Това е все едно да влезеш в друга държава и да използваш чужда валута“, разказва администраторът.
Монетите могат да се купят в обменно бюро: една козя монета струва 25 молдовски леи.
Какво се случва зад украсата
През делничните дни на територията на града работят 10 служители, а през уикендите, когато има повече посетители, броят им достига 20.
Олга Герб е родена в село Кошница, но от 20 години живее в Похребя. Работи там от самото откриване.
Бъдещи планове
Глемпингът* става все по-популярен на територията на Република Молдова. Много туристи предпочитат да прекарат своята мини-ваканция сред природата, като имат на разположение всички удобства на хотелския престой. В момента на територията на града се строят 13 къщи, в които посетителите ще могат да пренощуват.
Въпреки че броят на козите се е увеличил почти двойно за една година, основателите не планират да ги продават.
„Има планове за откриване на такива градове в няколко държави, така че не се страхуваме от тяхното умножаване. Някои от тях най-вероятно ще се преместят в друг град“, разказва бизнес мениджърът Стас Маковенко.
Стас разказва още, че в бъдеще градът може да приеме и други животни.
Там се организират концерти и други събития. Можете да намерите графика на дейностите на страницата им във Фейсбук. За да посетите града, не е необходимо предварително записване.
*Понятието „glamping“ се появява във Великобритания през 2005 г. в резултат на съчетанието на думите „glamour“ (блясък) и „camping“ (къмпинг). Това е нов вид all-inclusive екотуризъм.