Великден наближава и все повече попадаме в плен на магията и вълненията покрай този светъл християнски празник.
Ето и поверията, свързани с първото червено яйце, което боядисваме преди Великден.
Една от най-широко приетите традиции на Великден е боядисването на първото яйце в червен цвят. С него домакините „мажат“ бузките и челата на децата, благославяйки ги с пожелания за здраве и късмет.
След това първото яйце се поставя пред иконата у дома или в кандило, където може да остане до следващата година.
Някои хора занасят първото червено яйце в църквата на самия Великден, но други го запазват чак до следващия празник.
Според традиционните вярвания по него може да се гадае каква година изпращаме, както и какво ни очаква през идната. Освен това се смята, че червеното яйце ще донесе късмет и берекет у дома, както и ще го пази от зли сили и неприятели.
В различните краища на България има различни поверия и ритуали, свързани с миналогодишното великденско яйце.
Обикновено то се пази до Велики четвъртък на следващата година, когато е и първият ден, в който може да се боядисат новите яйца за празника.
В миналото хората не спирали да вярват в силата на червеното яйце през цялата година, като на някои места дори го поставяли под възглавницата на детето, ако било болно.
Тъй като градината у дома е била основен източник на прехраната на семейството, домакините често заравяли миналогодишното яйце в двора, за да донесе плодородие. Ако нямате градина, но искате да спазите този обичай, можете да го заровите близо до някое дърво.
Вярва се, че ако черупката на яйцето е леко пукната, значи в дома са влизали недоброжелатели. Ако пък жълтъкът му е изсъхнал и го чувате при разклащане на яйцето, значи то е попило болести и злини от дома и така е предпазило цялото семейство.
Може да се чудите дали едно яйце, сварено преди година, не се вмирисва за толкова дълъг период. В случай че черупката му е цяла, няма да имате никакъв проблем с това.
Ако все пак това ви притеснява, може да го държите в хладилника или фризера до следващия Великден, пише Дарик нюз.