Искаш ли да разбереш какви са били традициите, когато са се оженили баба ти и дядо ти? Лесно е. Тази вечер Регионалният исторически музей – София, открива временната си експозиция „Сватбата“. Хронологичният обхват на разработената тема е краят на ХІХ – 80-те години на ХХ в.
В тематично отношение са представени младоженческите двойки, подаръците за гостите, подаръците за младоженците, фотографии и документи от сватби през различните десетилетия.
Изнесени са подробности за традиционната и градската сватба между Освобождението на България (1878 г.) и 40-те год. на ХХ в. Представени са и изменящите се сватбени обреди и обичаи през следващата епоха, когато властва идеологията на социализма (1944 – 1989 г.).
Българските сватбени традиции от края на XIX в. са резултат от дълбоко натрупване в исторически план. Структурата на традиционната сватба е триделна и включва предсватбени, сватбени и следсватбени обичаи.
Плавните промени в подготовката и отпразнуването на това събитие идват през началните десетилетия на ХХ в. Градът, притегателен център за нов тип живот, променя и сватбата. Тя е по-различна, разнообразна и личностно интерпретирана.
През втората половина на ХХ в. много от старите обичаи запазват преимуществено зрелищния си характер. Преминаването от църковен към единствено законен граждански брак е сред белезите на променената епоха. Явление е „комсомолската сватба“, когато част от празника е поднасянето на цветя и заставането в „почетен караул“ пред някой от паметниците от периода за снимка.
В изложбата сватбените обреди, обичаи и ритуали са онагледени с експонати от фонда на Регионалния исторически музей – София и с притежания на колекционерите Радостин Китанов, Румен Манов и Любомир Юруков. Партньори на изложбата са: Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН, Българската национална телевизия, Българската национална филмотека, Историческият музей – Чипровци.