Как ФИДЕ опитва да коли и беси в българския шах

Покрай успеха на 20-годишната Нургюл Салимова лъснаха и недъзите на българския шахмат през последните години. Вече не е тайна, че на територията на малка България има 5 федерации, които спорят помежду коя е по-по-най. Само една от тях обаче – тази на Васил Антонов, БФШ 2022, има лиценз, издаден от спортното министерство.

От раздора у нас умело се възползва дългата ръка на Кремъл, коментират родни гросмайстори.

Всъщност неразборията започна през 2017 г., когато ФИДЕ незаконно отне лиценза на Българската федерация по шахмат, оглавявана тогава от Силвио Данаилов. По него време той и Веселин Топалов бяха в открита война с ФИДЕ, започнала след злощастния мач за световната титла на Веско срещу Крамник, загубен според тяхзаради подсказки за руснака в тоалетната.

Както Топалов каза и наскоро, международната организация живее повече от 20 години с 90% руски пари, а някои от спонсорите на ФИДЕ са спонсори и на войната. За Топалов президентът на ФИДЕ не би трябвало да бъде руснак. Обаче той е точно такъв – руснакът Аркадий Дворкович е бивш вицепремиер на Русия и считан за близък до Путин.

Точно този Дворкович, подкрепян от шефа на Европейския шахматен съюз Зураб Азмайпарашвили, се опитват да колят и бесят в родния шахмат, споделят родни шахматисти в социалните мрежи.

След като Данаилов подава оставка през 2017 г. ФИДЕ дава лиценз на БФШ 1928 с председател Руслан Тошев, бивш депутат от ГЕРБ и много близък на тогавашния спортен министър Красен Кралев. Според много шахматисти този период от 2017 до 2022 г. е най-черния в историята на шаха в България защото въпреки благосклонното отношение на Кралев, Тошев не прави абсолютно нищо за шаха, дори често не може да проведе задължителния републикански календар и шаха тъне в мизерия.
Тогава на изборите през 2022 г. печели БФШ 2022 с председател Васил Антонов, който и впоследствие получава официално лиценз от ММС.

През април тази година обаче Дворкович неочаквано обявява, че не признава легитимността на БФШ 2022 и назначава своя комисия, която да управлява българския шахмат. Това е абсолютно незаконно и противоречи на устава на ФИДЕ ,където ясно е записано че ФИДЕ няма право да се намесва по никакъв начин във вътрешните работи на своите членове.Тази явно незаконна комисия е ръководена от румънеца Даниел Флоря и албанеца Ералд Дервиши, плюс представители на всички конкуренти на легитимната БФШ 2022.

Незачитайки българските закони, въпросните лица се постват на страницата на ФИДЕ, изгонват рейтинг-администратора за България и започват да се разпореждат с българския шахмат под името „Временна комисия“.

Те определят национален селекционер и национални състезатели на България за предстоящото световно отборно първенство за жени през септември без дори да се съобразяват с родното Министерство на младежта и спорта, лицензираната според закона федерация и шахматната общност.

Как обаче работи „Временната комисия“ стана ясно от една оставка, появила се в социалните мрежи. Членът на Управителния съвет на БФШ 64 Даян Нинов разкрива как действат албанеца и румънеца.

Ето какво пише той в заявлението си до председателя на БФШ 64 Цвета Галунова, с което подава оставка:

Една от основните ни цели бе да се борим с „мафията“ от фалшивите клубове, а днес се превърнахме в техен проводник. Нямаме моралното право да съдим другите, ако и ние сме като тях. „злото не може да бъде победено със зло, а само с добро“. Вярвах, че ние ще сме доброто в българския шахмат, но уви.

На последните две заседания на УС на БФШ 64 бяха приети някои от най-срамните решения в историята на българския шахмат:

1.Временната комисия ни нарече „чадър за своите действия в България“ и ни задължи да облечем правно всяко тяхно искане, а после отговорността да носим ние.

2.Приемане на правилник за провеждане на избори, който е в абсолютно противоречие с българското законодателство и единствената му цел е определени хора да окупират изборите.

3.Приемането на клубове без дейност, клубове с неизрядни и липсващи документи само за да се изпълни волята на Временната комисия и да се достигне желаната от тях бройка клубове.

„Това, което искат от Международната федерация по шах от мен, е абсолютно в противоречие с българското законодателство, заяви пред БНР спортният министър Димитър Илиев. –  Аз нямам право да се включвам пряко в работата и дейността на независими организации, каквито са българските федерации. Това, което трябва да се направи, не само в шаха, е самата общност да се съберат, да седнат на една маса, да се разберат, да намерят решение и да се отпуши тази спънка. Аз съм готов да седна и да изслушам всеки, всичко, което е в моите правомощия да направя – за съжаление обаче се оказва, че те не са толкова големи. Оказа се, че законът е така направен, че министерството няма преки възможности да се намесва в работата. Когато има такива спорове, то не може да взима страна. Единственият, който може да взима страна и да определя кой е правият и кой не, е българският съд. В такива случаи обаче се започват едни дела, с години се влачат. Такава е ситуацията от години не само с шаха, но и с много други федерации“.

Четете още

Избор на редактора