Постоянно изпълнената с омраза по отношение на евреите реторика на рапъра Кание Уест го постави начело на годишния списък с топ 10 изяви на глобален антисемитизъм, изготвен от центъра „Симон Визентал“, предаде ДПА.
Уест, който нарича себе си Йе, е на първо място не само за изричане на антисемитски реплики и за подкрепа на теории на конспирацията, но и за „използване на огромната си социална медийна платформа като оръжие на омразата, фанатизма и невежеството“, мотивира се групата за правата на евреите в четвъртък, съобщи БТА.
Кание Уест допринесе за това омразата към евреите да стане част от основния дискурс в социалните медии, посочват от центъра.
В списъка на водещите примери за антисемитизъм през 2022 г. попаднаха още Съветът на ООН по правата на човека, който Израел обвинява в несправедливи пристрастия, палестинските власти и президентът Махмуд Абас, атаките срещу евреи в Съединените щати, Великобритания, Германия и другаде, платформата за съобщения Телеграм за това, че е „помийна яма“ на омраза.
На осмо място в списъка е тазгодишното издание на изложението за съвременно изкуство „Документа“ в Касел, Германия, което беше разтърсено от обвинения в показване на антисемитско изкуство.
„В Германия табутата около омразата към евреите продължават да се нарушават от членове на германското правителство и артистичния елит, които допуснаха включването на антисемитски експонати в престижното изложение „Документа“ от група, подкрепяща бойкота на Израел“, казаха от центъра.
Основан през 1977 г. и със седалище в Лос Анджелис, центърът „Симон Визентал“ стана известен със световното си издирване на укриващи се нацистки престъпници. Институцията обаче също така се стреми да насърчава толерантността и да се бори с расизма, антисемитизма, тероризма и геноцида по света.