Кои политици лъгаха най-често в телевизионните си изяви преди изборите на 2 април 2023 г.? От кои партии или коалиции са те? И кои от тях получиха най-много ефирно време от националните телевизии? За да отговори на тези въпроси платформата Лъжеш ли анализира участията на 23 кандидати за народни представители – лидери и знакови фигури от партиите и коалициите в национален ефир в периода 3-31 март 2023 г.
Проверявани са: Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС), Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Тома Биков (ГЕРБ-СДС), Даниел Митов (ГЕРБ-СДС), Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС), Кирил Петков (Продължаваме промяната-Демократична България), Асен Василев (Продължаваме промяната-Демократична България), Христо Иванов (Продължаваме промяната-Демократична България), Атанас Атанасов (Продължаваме промяната-Демократична България), Йордан Цонев (ДПС), Мустафа Карадайъ (ДПС), Рамадан Аталай (ДПС), Ахмед Ахмедов (ДПС), Костадин Костадинов (Възраждане), Цончо Ганев (Възраждане), Искра Михайлова (Възраждане), Корнелия Нинова (БСП за България), Георги Свиленски (БСП за България), Кристиан Вигенин (БСП за България), Борислав Гуцанов (БСП за България), Стефан Янев (Български възход), Виолета Комитова (Български възход), Георги Самандов (Български възход).
Анализът включва всички предизборни дебати и интервюта по БНТ, bTV и NOVA.
Според данните най-много неверни твърдения в ефир от проверените политици е изрекъл лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов: 17. Веднага след него са съпартиецът му Цончо Ганев и Делян Добрев – също с двуцифрено число – 11. Следват Десислава Атанасова с 6, Даниел Митов с 5, Борислав Гуцанов и Бойко Борисов с по 4, Корнелия Нинова с 3, Георги Свиленски, Георги Самандов и Асен Василев с по 2 и Тома Беков и Йордан Цонев с по 1.
С най-много ефирно време е разполага партия „Възраждане“ – 218 минути, следвана от ГЕРБ-СДС със 182 минути, Продължаваме промяната-Демократична България със 177 минути, БСП за България – 153 минути, Български възход – 152 минути, ДПС – 13 минути.
За какво са лъгали най-често наблюдаваните кандидати за депутати? Това се е случвало най-много при отговора на въпроса: „Дали може да бъде даден български контингент към Украйна?
Платформата „Лъжеш ли“ посочва истината: Не е вярно, че има решение на парламента, според което България може да изпрати военни в Украйна. На 09.12.2022 48-то Народно събрание гласува Решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна. В точка 3 от въпросното решение се вижда, че парламентът разрешава участието на до 50 военнослужещи в обучения на територията на държави членки на ЕС, свързани с използването на предоставено в рамките на Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна въоръжение и техника. Както в тази, така и в нито една от останалите точки от решението не е предвидено изпращането на български военнослужещи в Украйна.