Магарешката кашлица или коклюш е силно заразна инфекция, която засяга дихателните пътища и белите дробове.
Бактерията – Bordetella pertussis, която я причинява, се предава с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха.
Какво прави болестта опасна и как можем да я разпознаем и лекуваме?
Как да разпознаем, че сме болни от Коклюш?
Симптомите обикновено се появяват от 7 до 10 дни след заразяването и първоначално наподобяват обикновена настинка – с кихане, кашлица и леко повишена температура.
В рамките на 2 седмици обаче кашлицата става по-остра и може да бъде придружена от пристъпи. Те траят няколко минути и най-вече се получават през нощта, като могат да завършат дори с повръщане. След 3 до 4 седмици пристъпите оредяват и състоянието се подобрява, въпреки че остатъчна кашлица има до 2 и повече месеци след началото на болестта.
Проучванията показват, че 12-32% от възрастните с продължителна (1-4-седмична) кашлица са болни от коклюш.
Кога да си направим тест?
Диагнозата „Коклюш“ се поставя след тест, който не се заплаща от Здравната каса, а е за сметка на пациента. Такъв може да насрочи личният лекар след извършен преглед.
Пробите след това се изследват в центъра по заразни болести, където се изпращат от лечебните заведения в цялата страна.
PCR тестът има оптимална чувствителност през първите 3 седмици на кашлица, когато бактериалната ДНК все още присъства в назофаринска. След четвъртата седмица на кашлицата количеството й бързо намалява, което увеличава риска от получаване на фалшиво отрицателни резултати, уточнява bTV.