Призив на Международният валутен фонд (МВФ) ни накара да затракаме със зъби от студ още от август.
МВФ предупреди европейските правителства за намесата им с широка финансова подкрепа във все по-усложняващата се енергийна криза в региона, съобщи Си Ен Би Си. Според вашингтонската институция вместо това потребителите би трябвало да понесат тежестта на по-високите цени, за да се стимулира спестяването на енергия и да се подпомогне преходът към „зелена“ енергия, предаде БТА.
МВФ подчертава в своя блог, че правителствата трябва да се стремят да защитят най-уязвимите домакинства с целева помощ, но отбелязва, че сегашните политики, целящи да предпазят всички потребители от покачващите се цени, ще нанесат удар на европейските икономики (много от които вече са на ръба на рецесия) и ще попречат на енергийния преход.
„Правителствата не могат да предотвратят загубата на реален национален доход предвид шоковите условия в търговията. Те трябва да позволят цялото увеличение на цените на горивата да се прехвърли на крайните потребители, за да насърчат енергоспестяването и отказа от изкопаеми горива“, пише европейското подразделение на МВФ.
Според Фонда сегашната помощна политика на повечето европейски правителства е краткосрочна мярка и ще им струва около 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) тази година, като освен това ще продължи да надува търсенето, а оттам – и цените.
Пълното компенсиране на увеличението на разходите за живот за най-бедните 20% от домакинствата ще струва на правителствата сравнително по-малко – средно 0,4% от БВП за цялата 2022 година, според МВФ. Ако се направи същото за най-бедните 40% от домакинствата, то това ще струва 0,9% от БВП, добавя финансовата институция.
В документа се посочва, че е „уместно“ правителствата да подкрепят някои бизнеси от първостепенно значение при краткосрочния скок на цените, например ако Европа се сблъсква със спиране на газовите потоци от Русия.
Тъй като обаче се очаква цените да останат по-високи няколко години, като цяло аргументът за подкрепа на бизнеса е слаб, добавя МВФ.
Коментарите на МВФ идват, докато европейските правителства усилено търсят начини да намалят потреблението на електроенергия и зависимостта си от руските газ и петрол.
Междувременно енергийните гиганти продължават да жънат плодовете от по-високите цени, като Бритиш Петролиъм (BP) оповести днес най-голямата си тримесечна печалба от 14 години насам, припомня Си Ен Би Си.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш вчера разкритикува остро петролните и газови компании, които според него очевидно се възползват от енергийната криза.