Националите с ново реми срещу участник на Евро 24

Българският национален отбор завърши 1:1 като гост на Словения в контролна среща, която беше последна преди началото на турнира Лига на Нациите през септември. За словенците мачът също беше последен, но преди началото на Европейското първенство, където те са в група С заедно с Англия, Дания и Сърбия.

Това беше шести мач за Илиан Илиев начело на лъвовете, както и пето равенство. Само преди четири дни България завърши 0:0 с друг участник на Евро 2024 – Румъния, а днес серията без поражение продължи.

Серията на България без загуба срещу днешния съперник продължи вече седми мач. Последната среща преди днешния мач завърши също 1:1, но преди 6 години – през 2018-а година.

Българите откриха резултата още в 4-ата минута от дузпа, точно изпълнена дузпа от капитана Кирил Десподов. Крилото на ПАОК (Солун) навлезе от дясно, финтира Бийол, който го препъна и реферът от Турция показа бялата точка. Десподов не сбърка и прати вратаря Облак в обратната посока на изстрела си.

Словенците обаче вдигнаха темпото и успяха бързо-бързо да изравнят. В 14-ата минута Андраж Шпорар изравни с глава след заучено положение от ъглов удар. Центрирането от дясно беше продължено на задна греда от Ян Млакар, топката стигна до Шпорар, а вратарят Вуцов увисна при подаването. По-добре можеше да се намеси и Симеон Петров, който остана пасивен и Шпорар с глава нямаше проблеми да я вкара във вратата – 1:1.

Последва възможност за България в 21-ата минута след центриране от ъглов удар. Десподов центрира, Георги Костадинов с глава обаче стреля на сантиметри от страничната греда. Преди това и Петров стреля с глава, но слабо във вратаря.

Словенците също имаха възможност за втори гол в 33-ата минута. Звездата им Бенямин Шешко излезе сам срещу вратаря пас през централните защитници на Ян Млакар. Този път обаче вратаря Вуцов излезе предвидливо и спаси.

Bторото полувреме започна очаквано с натиск на словенците, а в 53-ата минута създадоха и много опасно положение. Карничник центрира от дясно, Атанасов леко отклони топката и подлъга Шешко. Ян Млакар стреля след това над гредата. Десет минути по-късно дойде и българският отговор. Капитанът Кирил Десподов тръгна на скорост на самостоятелен пробив през центъра и стреля мощно до гредата, но стражът на домакините Облак се разтегна максимално и извади сигурен гол.

Двамата треньори направиха доста смени, което се отрази малко по-добре при словенците от гледна точка на владеене на топката. Но в българите имаха отлична възможност отново. Радослав Кирилов влезе от ляво, финтира Карничник, но завършващият му изстрел беше крайно неточен. Буквално в последната минута на добавеното време Филип Кръстев получи добра топка на около 10-12 метра, тръгна срещу вратаря на словенците, но ударът му беше много, много слаб, съобщва БТА.