Шестима магистрати от прокурорската колегия на ВСС поискаха оставката на главния прокурор Иван Гешев. Трима от тях са от парламентарната квота, а други трима от прокурорската на ВСС.
Предложението за стартиране на производството за отстраняване на главния прокурор е подписано от Гергана Мутафова, Калина Чапкънова и Светлана Бошнакова – и трите от парламентарната квота на прокурорската колегия на ВСС, както и от Огнян Дамянов, Йордан Стоев и Георги Кузманов– от изборната квота. Те предлагат предсрочно освобождаване на Иван Гешев за тежко нарушение на служебните задължения – чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията на Република България. Съгласно разпоредбата на т. 5 това е „тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт“. Предлага се също Пленумът на ВСС да предложи на Президента на Република България предсрочното освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор“.
„Първото ми искане ще е правосъдният министър да внесе във ВСС предложение за освобождаването на Иван Гешев заради уронване престижа на съдебната власт“. Това каза на брифинг пред медиите вчера кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел.
Президентът Радев пък коментира днес, че ГЕРБ два пъти вече защити Гешев и искането за оставката му сега е закъсняло.
Формалната причина за искането за предсрочно освобождаване е допускането на израелският експерт на мястото на огледа след взрива, което е станало по устно разпореждане на Гешев. Въпросният експерт е пристигнал в страната няколко часа по-рано и е заведен на мястото на инцидента от заместника на шефа на Националната следствена служба Борислав Сарафов – Ясен Тодоров. Съгласно Коституцията главният прокурор няма право да се намесва в работата на следствието и да дава указания. А в случая той е бил в ролята на свидетел.
Съгласно Вътрешните правила на ВСС за предсрочно освобождаване на т. нар. „трима големи“ в съдебната власт – главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС, е необходимо предложението да бъде направено от поне трима души от съответната колегия на ВСС или от министъра на правосъдието. В случая с Гешев има шестима прокурори.
Каква е процедурата?
Главният секретар на Висшия съдебен съвет незабавно трябва да уведоми лицето, за което е направено предложение, като му изпраща препис от него, ведно с приложените писмени доказателства. В 7-дневен срок от получаване на съобщението, Гешев може да направи писмени възражения и да посочи доказателства.
В 3-дневен срок от изтичане на този срок се насрочва заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет, на което магистратите трябва да преценя редовността и допустимостта на предложението. Ако то не отговаря на изискванията, Пленумът на Висшия съдебен съвет с решение уведомява вносителя да отстрани нередовностите. Ако вносителят на предложението не ги отстрани в срока, с решение Пленумът го оставя без разглеждане.
За отстраняване на Гешев са необходими 17 гласа. В момента съставът на ВСС – Прокурорската и Съдийската колегия, е 22 души заедно с Иван Гешев. Без него са 21 човека.
Според анализатори цялата процедура ще отнеме поне 2 седмици, а може да се проточи и повече от месец, тъй като най-вероятно ВСС ще трябва да разпитва всички замесени в случая лица.
Главният прокурор в момента е в САЩ и се прибира по спешност утре.