Няма жертви и пострадали при наводненията в Карловско. 20 души от село Богдан са спасени с хеликоптери, в момента няма бедстващи хора. Това заяви на брифинг областният управител в Пловдив Ангел Стоев.
В едно от селата има няколко разрушени къщи и един магазин. В село Богдан има една разрушена къща, в Каравелово има пострадали огради и няколко къщи са частично разрушени, съобщи БНТ.
Евакуираните по въздух ще бъдат настанени в болницата в Карлово, където вече са създадени условия за тях.
Помощ са предоставили от 61-а Стрямска бригада, които са реагирали адекватно и бързо, включително с човешка сила. 61-а Стрямска бригада може да работи при такива екстремни условия. В момента работят над 100 военнослужещи с 10 единици техника. Късмет е, че военните са били веднага на място – били са наблизо на учение.
В момента работи един хеликоптер, има готовност за втори хеликоптер. Пътуват сапьори, които ще огледат местността, къде може да се постави потонен мост.
От другата страна на реката се извършва разузнаване за състоянието на мостовете, за да може да се свърже Богдан. Очакват с хеликоптери за бъде предоставена храна и вода.
Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов заяви, че е чудо, че няма жертви и пострадали при този „потоп, излял се от небето“.
Юлияна Петкова, зам.-директор на НСлС заяви, че службата работи на терен и е сформиран екип от следователи, който води разследване за извършено престъпление – причиняване на наводнение по непредпазливост, тъй като не са налице никакви доказателства за умишлена дейност. Разследването започна с оглед с дрон на местопроизшествието. Разследва се наводнение, в резултат на което са причинени значителни имуществени вреди.
Според информация на пострадали хора коритото на реката не е било почистено в големи участъци, заради което не се изключва да бъде разширен периметърът на разследването.
Според Петкова ще бъдат разпитани длъжностни лица от „Басейнова дирекция“ – Пловдив, структури на напоителни системи, общината, МРРБ, за да се установи чия отговорност е било поддържането на горския фонд – има първоначални данни за неконтролирано изсичане на дървесина, което може да има връзка със случилото се.