Проф. Овчаров: Открихме нов храм на Перперикон! А пари няма…

„Нов храм е открит на Перперикон!“ Ако сте чували или чели вариации на това изречение безброй пъти през последните 20-ина години, значи знаете кой го е произнесъл. Да, така е – проф. Николай Овчаров.

Според неуморния търсач на история, новото откритие се намира само на десетина метра от прочутата зала с олтара в двореца-светилище, където Александър Велики получил предсказанието, че ще завладее света, пак според същия професор.

Без майтап: на места великолепно изградените зидове са оцелели до почти 3 метра височина. Това прави новооткритата сграда една от най-запазените постройки, намирани досега на Перперикон, разказва археологът пред БТА.

Засега е разкрита източната страна на монументалната сграда. В нея се очертават 2 периода – езически и след приемането на християнството. В ранната фаза тук са извършвани кървави жертвоприношения и гадателства, за което свидетелства прецизно оформеният в скалата олтар с дупка за оттичане на кръвта на жертвените животни. Както и другите езически храмове в града, след приемането на християнството в началото на V век, и този е бил зарит с пръст и превърнат в склад за съхранение на глинени делви за зърно, допълва проф. Овчаров.

Вече може да се каже, че край древния скален олтар на Дионис през римския период (III-IV век) се оформя цял сакрален комплекс от храмове, посветени на различни тачени през вековете божества. Такива се Тракийският конник и източният бог Митра, на които са изградени отделни светилища. Тепърва ще се определя на кой от всички богове е бил посветен новооткритият храм.

Според мнението на специалиста по антична археология доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт към БАН, това е уникален сакрален ансамбъл, единствен по рода си у нас. Каквито по принцип са всички открития на проф. Овчаров, бихме добавили ние от експресо.бг.

„С отделените от община Кърджали средства в размер на 85 000 лв. на обекта ще може да се работи най-много до първата седмица на септември – не пропуска да сподели и тревогите си Овчаров. – Това ще означава, че няма да успеем да приключим разкриването на храма и той ще остане да зимува в незавършен вид. Ето защо отправяме последен призив към служебното правителство да отпусне поне част от предвидените в националния бюджет средства за археологическо проучване на Перперикон през 2022 г.“, завършва професорът.

Четете още

Избор на редактора