Конституционният съвет на Франция постанови, че пенсионната реформа е законна, и одобри повишаването на пенсионната възраст от 62 на 64 години, съобщава телевизия BFM.
Той също така отхвърли искането на левите партии за провеждане на референдум за пенсионната реформа.
Междувременно Конституционният съвет отхвърли шест клаузи в предложения законопроект. Сред тях беше и клауза, която предвиждаше налагане на глоби на предприятията за отказ да наемат на работа граждани над 55 години. АФП отбелязва, че отхвърлените поправки не оказват силно влияние върху съдържанието на реформата.
На 16 март Елизабет Борн обяви пенсионната реформа, заобикаляйки парламента. Опозиционните партии внесоха вот на недоверие към правителството, но 278 депутати гласуваха „за“, докато за да бъде приета резолюцията за недоверие, бяха необходими 287 гласа, предаде БГНЕС.
На фона на протестите рейтингът на френския президент Еманюел Макрон спадна до 28%. Въпреки това той се надява да прокара пенсионната реформа до края на годината. Френските медии съобщиха, че Еманюел Макрон ще подпише пенсионната реформа до 2 дни.
Лидерът на френската твърда левица Жан-Люк Меленшон обеща, че борбата срещу пенсионната реформа на президента Еманюел Макрон ще продължи, въпреки одобрението на основните промени от страна на висшия съд.