САЩ отхвърли жалбата на Пеевски по списъка „Магнитски“

Министерството на финансите на САЩ не е уважило жалбата на Делян Пеевски срещу санкциите, наложени му от Вашингтон по глобалния закон „Магнитски“.

Ведомството, ръководено от Джанет Йелън, е поискало от съда да отхвърли жалбата. Това става ясно от отговор, депозиран по делото, което бившият депутат от ДПС заведе пред Окръжния съд на окръг Колумбия.

Доводите на Пеевски срещу санкционирането му за корупция по „Магнитски“ са отхвърлени и в писмо от финансовото министерство на САЩ към американската кантора на някогашния шеф на ДАНС.

Министерството твърди в писмото си до Окръжния съд още, че прокуратурата в България е допуснала сериозни пропуски в разследването си спрямо Делян Пеевски, който и сега е кандидат за депутат.

Пеевски беше санкциониран от САЩ през юни 2021 г. заедно с бизнесмена Васил Божков и бившия зам.-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков, пише aktualno.com.

Бяха им наложени наказателни мерки заради корупция, а на 10 февруари тази година това направи и Великобритания. Според Лондон тримата са замесени в престъпления, свързани с корупция, включително злоупотреба с публични средства.

От документите, с които финансовото министерство на САЩ отхвърля жалбата на Пеевски, се разбира, че Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) е прегледала доказателствата срещу него и така е потвърдила решението си.

Изпратено е в началото на декември, но става публично тази седмица, приложено по делото „Пеевски срещу Йелън“.

От документа изтичат и нови доказателства – че Пеевски осигурил назначаването на висш държавник през 2018 г. Бившият депутат от ДПС изтъква, че не е имал „финансови или бизнес отношения“ със санкционирания Илко Желязков. Само че от OFAC отговарят, че са установили „допълнителни данни, които потвърждават финансовите/бизнес отношения на Пеевски и Желязков. Ето пример: През 2018 г. висш български служител е назначен на високопоставена ръководна длъжност под контрола на Желязков, за да се гарантира, че Пеевски има лоялност и контрол“. Не се споменават имена, но според „Капитал“ има две назначения, попадащи в тази категория – на Пламен Георгиев за председател на новосъздадената тогава Антикорупционна комисия, и на Иван Гешев, който през юли 2018 г. стана зам.-главен прокурор.

От финансовото министерство на САЩ съобщават също, че е имало отказ на Специализираната прокуратура (която вече е закрита) да разследва Пеевски след наложените санкции по „Магнитски“. „Българският специализиран прокурор не е имал достъп до доказателствените средства, въз основата на които OFAC е включила вашия клиент в списъка“, пише агенцията до кантората на Пеевски.

Четете още

Избор на редактора