Няколко от най-големите издатели на музика, сред които „Юнивърсъл мюзик“ (Universal Music Publishing Group), „Уорнър чепъл“ (Warner Chappell Music) и „Сони мюзик“ (Sony Music Publishing), заведоха иск срещу „Туитър“ (Twitter) за „мащабни нарушения на авторските права“, съобщава ДПА.
Искът във Федералния съд в Тенеси е заведен от името на общо 17 издатели, държащи правата на стотици музиканти, сред които Дрейк, Тейлър Суифт и Адел. Те искат обезщетение на обща стойност 250 милиона долара. Единственият ответник по иска е „Екс корп“ (X Corp) на Илон Мъск, която притежава „Туитър“.
„Туитър“ е най-голямата социална медия, която досега напълно отказва да плаща за правата на милиони песни, които ползва“, заяви Дейвид Израелит, главен изпълнителен директор на Асоциацията на издателите на музика в САЩ. „Туитър“ е наясно, че всеки ден милиарди хора пускат и стриймват музика по каналите му и вече не може да се крие зад Закона за авторските право в цифровото хилядолетие и да отказва да плаща на изпълнителите и издателите“.
По силата на този закон „Туитър“ и другите социални медии са защитени срещу искове за авторски права за материали, качени от потребителите, но само ако премахват тези, които са качени в нарушение, и сами наказват нарушителите. В иска се твърди, че „Туитър“ не прави нищо подобно.
В отговор на отправено запитване по отношение на иска от пресслужбата на „Туитър“ са отговорили с емотикон, символизиращ купчина изпражнения.