Връщам решението на Столичния общинския съвет за смяна на управляващите бордовете на шест общински дружества, защото е не само безпринципно, но е и незаконосъобразно. Това написа столичният кмет Васил Терзиев във Фейсбук.
Давам възможност на съветниците да помислят дали биха ударили втори печат на това безобразие, добавя той. Терзиев пише, че ще върне решението мотивирано, тъй като няма хипотеза за временно назначаване при изтекли мандати на бордове, а според него единственият законов ред е конкурс. Ако общинските съветници продължават да упорстват в несъобразяването със закона, ще се обърна към съда. Винаги търся диалога, да работим заедно, но това е прекалено голямо решение, взето по тъмен начин, пише Терзиев.
По думите му, само прозрачен, честен конкурс може да доведе качествени хора, с успехи зад гърба си и себеуважение, които да направят качествена промяна.
За най-важното решение в този мандат ГЕРБ, БСП, ИТН, отцепниците от „Възраждане“ мълчаха, нито един не взе думата. Те никога не са били така неми, пише Терзиев.
След деветчасово заседание в четвъртък Столичният общински съвет смени ръководствата на шест основни общински дружества с годишен общ оборот от над 3 млрд. лева. Общинските съветници приеха доклад за обявяване на публичен избор за членове на съвети на директори и надзорни съвети на общинските търговски дружества „Център за градска мобилност“, „Столичен електротранспорт“, „Столичен автотранспорт“, „Метрополитен“, „Топлофикация София“ и „Софинвест“, внесен от Карлос Контрера от ВМРО и независимите общински съветници Севделина Петрова и Красимир Гълъбов. Докато бъде обявен публичният избор, с доклада бяха определени 26 нови имена в ръководствата на шестте дружества.
Съветниците обаче гласуваха Стоян Братоев, досегашният изпълнителен директор на „Метрополитен“, да остане в Съвета на директорите на „Метрополитен“, където може да се реши дали да бъде издигнат отново за ръководител на дружеството.
„За“ гласуваха 31 общински съветници, „против“ – 29, „въздържал се“ нямаше. Докладът бе приет с гласовете на групите на ГЕРБ-СДС, БСП, „Има такъв народ“, Благовест Георгиев, който стана независим, след като бе изключен от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“), Карлос Контрера от ВМРО и двамата независими съветници – Севделина Петрова и Красимир Гълъбов, които бяха изключени от „Възраждане“./БТА