„Топлофикация София“ ЕАД може да отиде в ръцете на държавата. Сделката ще е дълг срещу собственост. Дружеството дължи над 1 млрд. лв., основно на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и „Булгаргаз“. Очакват се преговори между държавата и общината как да стане прехвърлянето. Тепърва предстои установяване на стойността на активите на дружеството и дали те ще са достатъчни, за да бъдат платени дълговете, съобщава Mediapool. Подобно решение трябва да бъде одобрено и от Столичния общински съвет, който е принципал на дружеството.
В същото време заради вълната от жалби и сигнали от граждани срещу високите изравнителни сметки за топлинна енергия, фактурирани от най-голямото предприятие в сектора – „Топлофикация София“ ЕАД, омбудсманът Диана Ковачева поиска от НАП да провери дали топлофикациите вдигат изравнителните сметките с по-висок ДДС. Това съобщиха от пресцентъра на Омбудсмана на Република България.
Проф. Ковачева е изпратила препоръка до новия изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП) Борис Михайлов, в която иска проверка на всички топлофикационни дружества в страната дали прилагат намалената ставка от 9% ДДС за изравнителните фактури за отоплителния сезон 2021-2022 г.
Народното събрание намали ДДС за централното отопление от 20% на 9%, считано от 9 юли 2022 г.
Омбудсманът обръща внимание, че голяма част от изравнителните фактури са с „Дата на издаване /Дата на данъчно събитие“ 31 юли 2022 г., тъй като те се издават въз основа на изравнителните сметки за периода, изготвени от топлинните счетоводители, в срок до 15 юли 2022 г.
„Преглед на предоставени от гражданите изравнителни фактури, издадени от „Топлофикация София“ ЕАД, показва, че към 31.07.2022 г. топлопреносното предприятие начислява за топлинната енергия за отопление стандартната ставка 20% на данъка върху добавената стойност (ДДС), вместо намалената ставка 9% в сила от 09.07.2022 г., съгласно § 15д, ал. 2, т. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за ДДС, приет със Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. (обн. – ДВ, бр. 52/05.07.2022 г.)“, пише проф. Ковачева.
Поради това, че най-голямото топлопреносно предприятие в страната е приложило в нарушение на ЗДДС за изравнителните фактури, издадени след 9 юли 2022 г., ставка 20% ДДС, общественият защитник настоява проверката на НАП да обхване и всички останали топлофикационни дружества.