Циркът продължава, въпросите остават!
След като се справи с цените благодарение на канските си 24-часови усилия (а не на чисто пазарни тенденции) и очаква зимата, за да потвърди справяне и с глобалното затопляне текущият екип на Министерство на енергетиката и Булгаргаз тихичко… така леко тихомълком, вечерно обяви прогнозата си за цена на природния газ за месец ноември. Официално, на сайта – 278.83 лв. 12% по-високо (всъщност 12.45%), в сравнение с октомври.
Такаааа, да видим сега. Значи, през месец ноември миксът, който ще предложи Булгаргаз ще се състои от следните неща:
- Азерски газ (без промяна на компонентата спрямо месец октомври, със спад в цената, в резултат на движенията на пазара и цените на петрола, около 30% от месечната консумация).
- Чирен – количествата са нагнетени на значително по-ниски цени, от текущите (около 10% от месечната консумация).
- Договореното от текущия “експертен” състав. (около 60% от месечната консумация).
Хммм… да видим сега. В около 10 интервюта беше казано от Премиер, през Министър и прочие, че се борили за поносима цена. През месец ноември я няма и огромната пречка от втечнения газ по офертата на Cheniere. Така, че всичко трябваше да е цветя и рози. Ооообаче, какво се случи?! Ще рече простичко, че по т.3, която ще е около 60% от консумацията на домакинствата и индустрията “страхотно” свършената работа е довела до договорени цени с над 20% по-високи от текущите пазарни нива?! Браво, похвално!
В един от последните подкасти, които правих казах, че за съжаление действията и бездействията на текущият политически кабинет на Министерството на енергетиката ще се плащат много след като те са извън него. Месец ноември ще е първият пример.
Въпросите, които остават и очевидно ще получат отговори чак след сформиране на парламент:
- Как ще бъде задоволено потреблението на населението през месец ноември?
- Какви оферти и на база какви процедури са приети за задоволяване на търсенето и клиентите на Булгаргаз от м. ноември и занапред?
- Как се съотнасят цените на приетите оферти с тези по получената и представена оферта от Cheniere?
- Кой и защо отказа договорените карга и не прие офертата за първи слот през месец октомври?
- Какви са данните за проведени търгови процедури за свободни слотове за разтоварване на танкерите от м. ноември до м. март 2023?
Тъжно. И скъпо ще ни излезе. Красота беше и уникалната пресконференция между Председателя на СОС и министър Христов. Пуснах сълза, такава координация по оста Столична община (да се чете ГЕРБ) и Министерство на енергетиката наистина отдавна не е имало. Само за тяхна информация – договорените правни процедури и “свършената” от тях работа отдавна е в регистрите на документите, както в БЕХ, така и в МЕ. Но, няма значение. Важното беше реториката и разбирателството. И да не забравя – чухте ли някъде синдикати и работодатели да се оплакват от прогнозата за ноември?! Чухте ли… пак тезата, че България е виновна за поведението на един основен североизточен контрагент?! Тихо е, нали. Странно тихо…и пак да попитам…
Драги зрители, СПИТЕ ЛИ?!
Или пък ще решите да гласувате… и „експертността“ да отиде в заслужена, дългосрочна ваканция.
Препечатваме коментара от профила на автора във Фейсбук.