Основателят на частната военна компания “Вагнер” Евгений Пригожин е първият от „ястребите“ в обкръжението на руския президент Владимир Путин, който публично предложи прекратяване на войната в Украйна. Според него идеалният вариант е сега да се обяви край на специалната военна операция (СВО), предава в. „Сега“.
“За властите и за обществото като цяло днес е необходимо да се постави някаква точка в СВО. Идеалният вариант е да обявим края на СВО, да информираме всички, че Русия е постигнала резултатите, които е планирала, и в известен смисъл ние наистина ги постигнахме “, пише Пригожин в статия, публикувана от неговата пресслужба в Телеграм.
Според него Русия теоретично вече е постигнала тези резултати, като е унищожила „по-голямата част от активното мъжко население на Украйна“ и е сплашила другата, отрязала е Азовско море и голямо парче от Черно море, завладяла е „дебело парче украински територия” и е създала сухопътен коридор към Крим. “Сега остава да се закрепим здраво, да се вкопчим в тези територии,” пише Пригожин.
Според него вариантът за замразяване на войната е малко вероятен, тъй като Украйна се готви за контранастъпление. Пригожин е убеден, че колкото по-рано започне то, толкова по-добре за Русия, но Западът играе за печелене на време, за да увеличи натиска върху елита, недоволен от Путин.
Според бизнесмена Съединените щати се опитват да убедят тези хора, наречени „дълбока държава”, да повлияят на Путин да се споразумее с американците.
Според него в тази ситуация може да има различни сценарии за развитие на събитията. Една от тях е унищожаване на въоръжените сили на Украйна и по-нататъшното завземане на украински територии, но Пригожин смята това за „малко вероятно“.
Вторият вариант е поражението на Русия. Пригожин е сигурен, че за разлика от „споразумението“ със САЩ, тези два сценария ще бъдат за доброто на страната, тъй като дори при „падане на дъното“, тя ще се съвземе от удара и ще отмъсти.
Изявленията на Пригожин идват на фона на тежки боеве с огромно загуби за двете страни в района на Бахмут и готвено контранастъпление на украинските въоръжени сили.
Досега политици от висшия ешелон на руската власт, военни лидери и хора, близки до Путин, не са говорили за необходимостта от спиране на военните действия.
Тази седмица секретарят на Съвета за сигурност Николай Патрушев заяви, че само победа над неонацизма „ще гарантира сигурността на страната“. Външният министър Сергей Лавров отбеляза, че Русия би била готова за мирни преговори за Украйна, ако те се основават на „новия световен ред“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков редовно повтаря, че това, което Москва нарича „специална военна операция“, ще продължи, докато Русия постигне целите си.
“Вагнер“ е гръбнакът на руските сили, които щурмуват Бахмут. В края на март Пригожин съобщи, че битката за града „вече е унищожила украинската армия, но призна, че и „Вагнер“ също е доста поразена“.
Според документите, изтекли от Пентагона, към февруари “Вагнер” е загубила 30 000 войници убити и ранени. Руската служба на BBC и Mediazone успяха да идентифицират 20 451 руски войници, загинали във войната, включително несвързани с армията – доброволци, мобилизирани, затворници и новоназначени служители на “Вагнер”.
Авторите на списъка казват, че реалните загуби са поне два пъти по-високи. Три бригади руски специални части са загубили до 90-95% от личния си състав във войната убити и ранени, става ясно още от изтичане на документи на Пентагона.
Ако се съди по последните му изявления, Путин няма намерение да слага край на войната скоро. Преди месец, когато посети Улан-Уденския авиационен завод, той каза: „За нас това не е геополитическа задача, а задача за оцеляването на руската държавност, създаване на условия за бъдещото развитие на страната и нашите деца.”
Вчера той подписа закона за електронното призоваване в армията, който ще позволи лесно да се мобилизират нови сили за фронта.
The Guardian писа, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е предупредил други официални лица, че войната ще се проточи „много, много дълго време“.