Яко се дими в България. 34.5% от населението на възраст над 20 г. пуши всеки ден. Почти всеки четвърти ученик е пушач, като относителният дял на момичетата е по-висок. Това сочат данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето.
Националният център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) припомня това по повод Международният без тютюнопушене – 17 ноември 2022 г. По традиция денят се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември, като се призовава всеки пушач на този ден да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, както и на здравето на близки и приятели като пасивни пушачи.
Пушенето в училищна и ранна младежка възраст продължава да бъде сериозен проблем на общественото здраве в България. Резултатите от проучването показват, че 26.3% от анкетираните са правили опити да пушат цигари, с незначителен превес на момичетата (26.8%) спрямо момчетата (25.6%). Разпределението по възрастови групи показва, че тютюнопушенето е много по-разпространено сред 15-19-годишните (31.4%), отколкото сред тези на 10-14 години (4.0%). Сред пушачите и в двете възрастови групи преобладават момичетата.
В България тютюнопушенето е една от причините за приблизително 18% от всички смъртни случаи по данни от Здравния профил на страната за 2021 г.
По данни на Световната здравна организация в световен мащаб тютюнопушенето убива един човек на всеки четири секунди и е една от най-големите заплахи за общественото здраве.
Повече от 7 милиона от тези смъртни случаи са резултат от директна употреба на тютюн, докато около 1,2 милиона са в резултат на пасивно пушене (непушачи, изложени на тютюнев дим).
Всички форми на употребата на тютюневи изделия са вредни и няма безопасно такова ниво.
Тютюнопушенето, като рисков фактор за здравето, е пряко свързано с четирите най-разпространени незаразни заболявания: сърдечносъдови заболявания, рак, хронични респираторни заболявания и диабет.
През целия месец ноември всеки пушач може да се консултира безплатно как да откаже тютюнопушенето в кабинетите за консултиранe и отказване от тютюнопушенето, които са разположени в регионалните здравни инспекции в областните градове.
Повече информация може да получите на Националната телефонна линия за отказване от тютюнопушенето 0700 10 323 и на интернет страниците на РЗИ.