110 км. от оградата по границата е без видеонаблюдение

Оградата по границата с Турция не служи за възпрепятстване. Няма техника и видеонаблюдение в участък от 110 километра в Странджа. Това каза главен комисар Росица Димитрова, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“, пред БНТ.

„При тези условия, с невъзможност да използваме каквато и да е техника, ние нямаме жива сила. Защото съкращаването на хора от „Гранична полиция“, неназначаването, необучаването на нови хора, ни изправя пред патова ситуация в момента границата да я познават само служителите на „Гранична полиция“.

Колегите, които командироваме от други структури, не могат да бъдат пълноценни, не са обучени, не познават територията ни“, посочи още Димитрова.

По думите ѝ обаче България се справя през изминалата година на фона на безпрецедентен натиск, какъвто никога не е имало досега. Предотвратили сме незаконното преминаване на българо-турската граница на над 164 000 души. Предишният пик е бил през 2015, когато са задържани около 90 000 незаконно преминаващи.

По данни на Фронтекс 330 000 са регистрираните мигранти в страните в Западна Европа. Най-много – 45%, е увеличението на преминалите през Западно Балканския маршрут и около 40% от Източно Средиземноморския маршрут.

Тя потвърди, че един от задържаните по случая с мигрантите край Локорско е бивш граничар. Той е напуснал системата през 2008 г. Два пъти обаче миналата година е спиран и задържан с мигранти и има образувано досъдебно производство срещу него.

Директорката на „Гранична полиция“ отбеляза, че за миналата година има над 2 800 досъдебни производства за каналджийство и незаконна миграция, 2 100 са с присъда. От тях с ефективно лишаване от свобода са едва 159 души, останалите са глоби или условно наказание.

Четете още

Избор на редактора