440 млн. долара ще си разделят финалистите на Световното

Колко ще спечели новият световен шампион по футбол? Отговорът на този въпрас е ясен още сега – 38 дни преди старта на първенството в Катар.

Голяма част от наградния фонд идва от телевизионните права. Турнирът през 2018 г. например е привлякъл 3,572 милиарда зрители – това е около половината от населението на планетата! Само финалът между Франция и Хърватия е бил гледан от 1,12 милиарда души публика, сочат данни на ФИФА, пишат световните агенции.

Тази година 32 отбора отново ще се борят за купата в Катар. Тяхното участие върви ръка за ръка със солидни парични стимули. Франция, който спечели титлата на Световното първенство по футбол през 2018 г. грабна чек за 38 милиона долара. Четири години по-късно наградният фонд определено ще е по-щедър.

Какво е положението сега? ФИФА е заделила общ награден фонд от 440 милиона долара. Ето как той ще бъде разпределена според постиженията:

Шампионите ще получат 42 милиона, а техните подгласници – 30. Отборите, класирали се на трето и четвърто място, ще получат съответно по 27 милиона и 25 милиона.

От пето до осмо място: 68 милиона – по 17 милиона на отбор.

От девето до шестнадесето място: 104 милиона –  по 13 милиона на отбор.

От 17-то до 32-ро място – 144 милиона – по 9 милиона на отбор.

Освен това всеки отбор, който се е класирал за надпреварата, ще получи преди нея 1,5 милиона долара, с които да покрие разходите си по подготовката.

Световното първенство по футбол в Катар е последното, в което ще участват 32 отбора. След четири години в САЩ, Мексико и Канада техният брой ще бъде 48.

Първият мач в Катар е на 20 ноември, когато на Al Bayt Stadium ще излязат домакините и Еквадор.