И 49-ият парламент тръгна с фалстарт – не можа да избере председател от първия път и утре процедурата ще продължи.
След като никой от двамата кандидати – Росен Желязков и Петър Петров, не събраха необходимите гласове дойде нестандартното предложение от Асен Василев. Неговата идея е ротационен председател между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. След почивка от половин час обаче последва разпускане на депутатите до 10 часа утре.
Иначе пет минути след 10 часа започна първото заседание на новоизбарния български парламент. На Велика Сряда, денят на предателството, прошката и покаянието.
По Конституция то бе открито от най-възрастният сред народните представители – и в този парламент това е Вежди Рашидов. 235 се регистрираха за заседанието.
Новите 240 депутати положиха клетва.
Съставяне на редовно правителство, което да внесе бюджет, а парламентът да го приеме. Това поиска президентът Румен Радев в словото си пред депутатите.
Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС посочи от парламентарната трибуна, че резултатите от изборите задават редица възможности, както за изход от политическата криза, така и за затъване в нея. Тя допълни, че решаването на политическата криза не може да се случи по удобен начин за нито една от партиите.
„Няма работеща управленска конфигурация, която да не породи напрежение сред нашите членове и симпатизанти. Въпрос на политическо лидерство е правилните решения да се вземат навреме. Въпрос на смелост е да излезем от рамките на тактическите сметки”, посочи Атанасова.
„От ГЕРБ-СДС знаем от опит, че най-трудната битка в политиката е битката със самия себе си, със собственото си его“, със собствените си илюзии, обясни тя.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков заяви от името на коалиция „Продължаваме Промяната-Демократична България”, че е „време е да запретнем ръкави”. Петков открои няколко приоритета, по които коалицията ще подкрепя кабинет на ГЕРБ, но тази подкрепа не означава подкрепа за избиране на правителство с мандат на партията на Бойко Борисов, а само по конкретни теми.
Той посочи основните приоритети – подпомагане на земеделието, малките и средни фирми, влизането на България в Шенген, приемането на антикорупционно законодателство, приемането на бюджет, качествено медицинско обслужване. Той даде пример, че внасяме 70% от месото, 50% от доматите и 30% от млякото, което ясно показва къде се намира нашето земеделие.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов посочи, че партията е готова да предложи правителство, управленска политика и бюджет. Той се оплака, че след изборите е проведена „разюздана кампания“ срещу тях от „знайни и незнайни анализатори, политолози, политици, наблюдатели“, които са нарекли 358 хил. българи, гласували за „Възраждане“ и неуспели в живота, неграмотници, некадърници и плебеи.
„Пратиха ни да запазим българската финансова независимост, да не допуснем вкарване на държавата във войната в Украйна, да предоговорим отношенията с Европейския съюз, да не допуснем фалит на държавата и винаги и навсякъде да защитаваме българския национален интерес, посочи той. За тези пет основни приоритета сме готови да разговаряме с всички останали политически сили в НС, защото дори и да не уважаваме останалите избраници тук, ние сме длъжни да уважаваме техните избиратели и ги уважаваме“, заяви Костадинов.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви в декларацията от парламентарната трибуна, че избирателите, независимо, че гласуват за различни политически сили, са обединени отново в тезата, че нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно.
„Посланието на народа е ясно – политиците да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в декларация от парламентарната трибуна по повод на първото тържествено заседание на новоизбраното 49-о Народно събрание“, посочи той.
Лидерът на БСП започна сречта си с упрек към Румен Радев. „Господин президент – направихте голяма грешка като отказахте да внесете миналата година бюджет за 2023 г.“
Тя бе категорична, че БСП няма да приеме несоциален бюджет – минималната заплата трябва да е 50% от средната от 1 юли тази година, а не от 2023 г, да се преизчислят пенсиите, подкрепа за малкия и средния бизнес, както и семействата.
„Втората стъпка е мерките за националния план за възстановяване – ние закъсняваме. В миналия парламент се предлагаха лобистки решения. Ние ще следим стриктно да се приемат само такива, които не защитават частни интереси. Третата е съдебна реформа. Преборването на корупцията дава развитие за всяка една политика“, каза Нинова.
По въпроса с Шенген Нинова приема като унизително отношението към нас и заяви, че „ние имаме право да сме там“.
Ивайло Вълчев от ИТН заяви от парламентарната трибуна, че „Има такъв народ“ е в политиката и в този парламент, защото може да носим отговорност и ще направят всичко възможно за разрешаване на кризите, които стоят пред всички български граждани.
Изборът на председател на 49-ото Народно събрание обаче зацикли.
На предишния парламент бяха нужни три дни, за да избере „първия сред равни“. В крайна сметка Вежди Рашидов зае поста, след като БСП кандиса и подкрепи кандидатурата му.
Две от кандидатурите за председател станаха ясни още вчера. ГЕРБ-СДС отново предложи Росен Желязков. Своя кандидатура имаШЕ и „Възраждане“ – отново Петър Петров.
За Петров гласуваха 33 депутати, а за Желязков – 79 и това направи избора невъзможен.
Тогава съпредседателят на ПП Асен Василев направи нестандартно предложение. Позовавайки се на европейския опит, той даде иновативно решение с председател на ротационен принцип. На всеки два месеца първите две сили в парламента да ротират депутатския шеф, както и председател на правната комисия.
В 49-ото Народно събрание ГЕРБ-СДС има 69 депутати, „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – 64, „Възраждане“ – 37, „Движение за права и свободи“ – 36 мандата, „БСП за България“ – 23, а „Има такъв народ“ – 11.