„За последните 10 години частните инвестиции в индустриалната зона Божурище са за над 610 млн. лв. Тези средства са вложени предимно от чужди компании“, подчерта служебният министър на икономиката Никола Стоянов, който показа възможностите за инвестиции в индустриалната зона пред представители на дипломатическия корпус от държави от Европа. Инициативата цели да представи условията, които държавните индустриални паркове могат да предложат, както и плановете за тяхното развитие.
По думите му в нея се произвеждат материали за автомобилната индустрия, части и модули за опаковъчни машини за хранително-вкусовата, фармацевтичната и медицинската промишленост, телекомуникационно оборудване, аудио системи, техника за военната промишленост, биокозметика, биохрани и др. Износът е предимно за страните от ЕС, но голяма част от производителите имат клиенти по целия свят.
„Страната ни вижда в индустриалните зони сериозна възможност за насърчаване на растежа и привличането на нови инвестиции с висока добавена стойност. Затова и сега е вероятно най-подходящият момент за инвестиции в тях – защото можем да предложим едни от най-добрите условия, заедно с държавната гаранция за последващото им развитие“, подчерта министър Стоянов.
За първи път най-голямата държавна индустриална зона в България – Божурище отвори врати за организирано посещение на представители на дипломатическия корпус у нас. В рамките на визитата бяха показани две от сериозните инвестиции в нея – на датска и на германска компания. Дипломатите разговаряха с представители на чуждестранните компании, които бяха категорични, че България предлага много добри и конкурентни условия за инвестиции.
Домакин на посещението бе изпълнителният директор на „Национална компания Индустриални зони“ ЕАД (НКИЗ) Антоанета Барес, която заедно с екипа си, представи етапите на инвестиционния процес в държавните зони, както и всички локации на компанията в България.
Индустриален парк София-Божурище е приоритетен проект на НКИЗ, в който вече са привлечени 36 инвеститори от страната и чужбина в редица сектори, включително автомобилна промишленост, високи технологии, складова и логистична дейност, посочват от Компанията.
Индустриалният парк, с площ 3 млн. кв. м, предлага терени с изградена инфраструктура с възможности за електрозахранване, водоснабдяване, битова и дъждовна канализация, газификация, оптика. Той е изграден в непосредствена близост до София, 23 километра до Летище София, 5 км от магистралата за Гърция, 2 км от магистралата за Сърбия, в непосредствена близост до международния път, свързващ Европа и Турция. Има директна връзка с железопътната мрежа.
Инвестиционните проекти в парка надхвърлят стойност от 543,2 милиона лева
Немската компания BHTC e първият инвеститор в Индустриален парк София-Божурище – от 2013 г. Заводът на BHTC произвежда климатични системи за над 30 автомобилни компании от цял свят. Проектите на немската компания са за 74,5 милиона лева и тя разкрива 650 нови работни места.
Най-големият инвеститор в парка е датската компания
На площ от 300 000 кв., JYSK изгражда дистрибуционен център за Югоизточна Европа. Той е един от най-големите центрове от такъв тип в България. Размерът на инвестицията възлиза на 200 млн. лв. Към настоящия момент компанията разширява производствените си мощности с още 24 млн. лв.