Върховният административен съд спря делото за предсрочно прекратения мандат на Андрей Гюров като подуправител на БНБ и реши да изпрати запитване до съда на Европейския съд.
Това забавя процедурата за финализиране на казуса с до година и половина.
Ако съдът приеме искането за произнасяне по т.нар. бърза процедура, делото може да бъде възобновено до 2-3 месеца. По обикновения ред – може и до 12 -18 месеца.
Припомняме, че Гюров беше освободен предсрочно от поста след като Антикоруционната комисия установи, че в началото на мандата си е бил в несъвместност, защото е бил съдружник в търговско дружество и е участвал в неправителствена организация. Той обжалва това решение в САС, но междувременно мандата му беше прекратен.
Решението за отправяне на преюдициално запитване е, за да може съдът в Люксембург да разтълкува формулировката в уредбата на ЕС по отношение възможността за предсрочно освобождаване на членове на управителните органи на националните банки, които са общи. ВАС трябва да види дали те съответстват на основанията, с които беше освободен самият Гюров
„Както ние твърдяхме от самото начало, в този казус има засегнати правила на Европейското законодателтсво и с оглед на това Върховният административен съд всъщност е задължен да отправи такова преюдициално запитване. Това беше и нашето искане, защото от самото начало ние твърдим, че трябва да се съберат всички факти и обстоятелства, така, че да се реши правилно това дело“, коментира Гюров.
Председател на съдебния състав е председателят на ВАС Георги Чолаков. По решението да бъде изпратено преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз на особено мнение е бил един от тримата съдии – Юлия Ковачева, бивш член на ВСС. /БНР