Преструктуриране на ВСС, въвеждане на мандатност на кметовете, а 24 май да стане национален празник. Това са част от предложенията за конституционна реформа на ПП-ДБ и „Правосъдие за всеки“.
Формацията предлага свой проект за конституция. Отделно обаче те работят и с ГЕРБ-СДС и ДПС. Още преди няколко дни ПП-ДБ съобщиха, че ще предложат и свой текст за изменения.
Те стъпват върху едно по-широко политическо съгласие за промени в конституцията, обясни Христо Иванов и уточни, че са обсъждани с ГЕРБ и ДПС.
Основните принципи зад тях са повече справедливост, повече отговорност на прокурорите, повече независимост при съдиите. Тези три принципа искат да изведат основния – че никой не трябва да бъде над закона. Следващият принцип е да изведем българските култура и писменост на преден план, да вкараме идеята, ще нашите деца са потомци на просветители, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.
„Днес представяме проекта за изменение в Конституцията, зад които застава ПП-ДБ. Радвам се, че с нас са колегите от „Правосъдие за всеки“, с които тези текстове бяха изработени. Текстовете са наша версия, но е важно да се подчертае, че те стъпват на политическо съгласие, че трябва да се върви в тези посоки“, това заяви съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
Той увери, че текстовете са обсъждани на различни нива в парламента с ГЕРБ и ДПС. Зад тях стои висока степен на консенсус, каза Иванов.
„Става дума за законопроект, който третира три големи групи въпроси. На първо място са въпросите с преструктурирането на съдебната власт и ограничаването на властта на главния прокурор. Има предложения за преформатиране на института на служебните кабинети“, каза още той.
Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата, каза премиерът акад. Николай Денков.
Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник, каза Денков.
Тази дискусия продължава много години и по различни причини не получи краен резултат. Сега можем да намерим решение в обществото. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, каза още той.