Борисов оглави комисията по външна политика

Близо четири месеца след началото на 49-ото Народно събрание депутатите най-накрая успяха да определят ръководствата на постоянните парламентарни комисии.

Според финалното разпределение най-голямата парламентарна група ГЕРБ-СДС получава и най-много шефски места – 14, следва я ДПС с 5 председатели и „Продължаваме промяната – Демократична България“ – с две.

Преди началото на гласуването „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ отказаха да излъчат номинации и напуснаха пленарната зала. Трите партии трябваше да получат само по едно шефско място. Така, три комисии отново останаха без постоянни председатели.

В резултат партията на Борисов получи ръководните позиции в ключови комисии: по външна политика, регионална политика, енергетика, и отбрана. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пое ръководството на комисията по външна политика.

Ключовата комисия по конституционни въпроси оглави юристът Радомир Чолаков. Нейна ще бъде задачата да придвижи напред конституционната реформа.

Председател на регионалната комисия стана Николай Нанков, на тази по енергетика – бившият ресорен министър Делян Добрев, а по отбрана – експерта в областта Христо Гаджев.

Останалите председателски места отидоха при Даниел Митов, Десислава Атанасова, Деница Сачева, Красимир Вълчев, Костадин Ангелов, Вежди Рашидов, Евгения Алексиева и Рая Назарян,

които оглавиха съответно комисиите по контрол над службите за сигурност, вътрешна сигурност и обществен ред, труда и социалната политика, образованието и науката, здравеопазването, културата и медии, правата на човека и вероизповеданията и противодействието на корупцията.

Комисията по земеделие, която първоначално беше определена за „Има такъв народ“, също получи ГЕРБ, а неин председател стана Десислава Танева.

Двете шефски позиции в „Продължаваме промяната – Демократична България“ получиха съпредседателят на коалицията Кирил Петков, който ще оглави комисията по въпросите на Европейския съюз и бившият министър на електронното управление Божидар Божанов, който застава начело на комисията по електронно управление.

За ДПС останаха пет комисии, включително ключовата комисия по бюджет и финанси. Нея оглави зам.-председателят на движението Йордан Цонев. Хамид Хамид пое ръководството на комисията по икономическа политика, Небие Кабак – тази за децата, семейството, младежта и спорта, Станислав Анастасов – комисията по околна среда и водите, а Халил Летфов – комисията по транспорт и съобщения.

Три комисии останаха без председатели заради невъзможността партиите да излъчат ръководство: тази за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество, за българите извън страната и по туризъм.

Последните две трябваше да получат БСП и „Възраждане“, но в крайна сметка двете партии отказаха да излъчат номинации за председатели и зам.-председатели.

Депутатите направиха промени и в състава на няколко комисии. Както беше обявил, депутатът, санкциониран по глобалния закон „Магнитски“ за корупция – Делян Пеевски, се отказа от комисията по конституционни въпроси, но стана член на правната комисия на мястото на Гюнер Ахмед.

Четете още

Избор на редактора