Бенямин Нетаняху отново положи клетва като министър-председател на Израел на най-дясното правителство в историята на страната, предаде Си Ен Ен. Това е неговият шести мандат като премиер, само 18 месеца след свалянето му от власт.
Нетаняху се завърна с подкрепата на няколко крайнодесни фигури. Кабинетът бе одобрен с гласовете на 63 от общо 120 депутати, съобщи парламентарният председател.
Членове на партията на Нетаняху “Ликуд“ ще заемат някои от най-важните позиции в кабинета, включително външен министър, министър на отбраната и министър на правосъдието.
Редица политици от крайната десница на политическия спектър на Израел също ще бъдат назначени на министерски постове. Итамар Бен Гвир, екстремист, който беше осъден за подкрепа на тероризма и подстрекаване на антиарабски расизъм, ще поеме ролята на министър на националната сигурност, който ще контролира полицията в Израел, както инякои полицейски дейности в окупирания Западен бряг.
Бецалел Смотрич, лидер на Партията на религиозния ционизъм, е назначен за министър на финансите и също така получи правомощия да назначи ръководител на Координатора на правителствените дейности в териториите – израелска военна част, която се занимава с границата и разрешителни за палестинци.
По време на кампанията си Смотрич предложи серия от драстични правни реформи, разглеждани от много критици като ясен начин за подкопаване на съдебната независимост. Те включват премахване на възможността да се повдигнат обвинения срещу държавен служител заради измама и злоупотреба с доверие – обвинение, пред което е изправен и самият Нетаняху в текущия си процес за корупция.
Член на консервативната партия „Ликуд“ на Нетаняху, 64-годишният Йоав Галант започва военната си служба като леководолаз във военноморския флот. Той беше избран да оглави въоръжените сили през 2011 г., но се оттегли тогава заради обвинения, че е извършвал строителни дейности в жилището си, без да е получил съответното разрешително. Сега ще заеме поста министър на отбраната.
Външният министър Ели Коен е бивш министър на разузнаването в едно от предишните правителства на Нетаняху. 50-годишният Коен посети Судан като част от усилията на Израел да включи тази африканско-арабска страна в регионалните споразумения за нормализиране на отношенията, известни като „авраамовите споразумения“.
Докато новите министри се подготвяха да положат клетва в Кнесета, около 2000 демонстранти се събраха пред парламента, за да протестират срещу връщането на Нетаняху на поста, каза говорител на полицията в Йерусалим.
Посоката на израелското правителство разбуни духовете и в чужбина, и в Израел. В сряда над 100 пенсионирани израелски посланици и служители на външното министерство изразиха загриженост относно предстоящото правителство на Израел в писмо до Нетаняху.
Бившите дипломати, включително бивши посланици във Франция, Индия и Турция, изразиха “дълбоката си загриженост за сериозните щети върху външните отношения на Израел, международното положение на страната и основните ѝ интереси в чужбина, произтичащи от политиката на новото правителство“.