100 лева билет за театър, 130 за опера. Колкото в „Комеди франсез“

Колко струва билет за театър? А за опера? В началото на сегашния творчески сезон 2022/2023 любителите на сценичните изкуства бяха неприятно изненадани от цените на билетите.

За повечето постановки на Народния театър “Иван Вазов” например най-скъпите билета са 100 лв., докато миналия сезон бяха 60 лв.

За сравнение, най-скъпите билети за представление на “Сирано дьо Бержерак” на 4 януари във виенския Бургтеатър са по 79 евро.

В Париж, в Пале Роял, където играе най-старата френска театрална трупа – “Комеди Франсез”, през целия януари ще може да гледаме драмата “Едмон” срещу 65,50 евро, и то в т.нар. златен квадрат, т.е. петдесетте най-хубави места, пише „24 часа“.

В Софийската опера и балет най-скъпите билети вече струват по 130 лв., и то за редови представления – без да са премиери и без гостуващи солисти. До миналия сезон същите места бяха по 70-80 лв. Дори най-евтините билети в операта – на трети балкон, вече струват по 20 или 25 лв. в зависимост от спектакъла, докато до края на предишния сезон се продаваха срещу 10 лв.

Оперният театър с най-скъпите билети в Европа – миланската Ла Скала, през целия януари представя “Саломе” на Рихард Щраус. Стоте най-хубави места на партера там се продават за 231 евро всяко.

В Метрополитен опера в Ню Йорк – единствената голяма опера в света без нито цент държавна субсидия, на 30 януари може да се гледа “Вълшебната флейта” от Моцарт, като там най-хубавите места са по 122 долара.

В цяла България, и то не само за театрите, а и за концерти с всякаква музика, за кинопрожекции и други културни събития билетите поскъпнаха.

Според експерти обяснението е донякъде просто. Докато траеха ограниченията на пандемията, всички културни институти намалиха темпото на работа и не беше време цените да се вдигат. Тогава държавата се принуди дори да промени начина на субсидирането им и наредбата за финансиране на националните културни институти определи, че бюджетът поема временно изцяло заплатите и режийните разходи на театрите и оркестрите, които са на държавна издръжка.

Тази система трябваше да действа до март т.г., но директорите на културните институти настояха да се удължи поне до края на сезона и тя бе оставена в сила до 30 юни.

Не е ясно колко ще струват билетите за гостуването на Джон Малкович, но ако се съди по случващото се, нищо чудно и да надвишават 300 лв.

Независимо от новите цени всички обявени представления на “Хъшове” в Народния театър за януари и февруари са разпродадени до последното място.

Декемврийските представления на балета “Лешникотрошачката” в операта бяха разпродадени още в средата на ноември.

Четете още

Избор на редактора