180 000 български пушки заплашват да гръмнат

Задава се бунт на ловците. 360 000 подписа са събрани в България в защита на оловните куршуми, които Европа иска да извади от употреба. Според авджиите, над 90 процента от пушките им ще станат неизползваеми, ако се приеме този регламент, предава Нова тв.

Този проблем е сред водещите теми на Националния събор на ловците край Шумен. На събитието се събраха над 10 000 човека. XIV Национален ловен събор е посветен на 125-годишнината на Националната организация. Само за два дни в местността „Кабиюшка кория“ край Шумен са изградени 120 палатки, предоставени от Министерството на отбраната.

Още миналата година бе обявено, че нов регламент на ЕК е на път да остави 90% от българските ловци без оръжия. Причината е въвеждането на пълна забрана за използване на оловото за ловни цели. Боеприпасите, които ще трябва да се използват, струват 10 пъти по-скъпо от настоящите патрони.

„Инициативата на ЕК засяга всички български ловци, които са близо 160 000. Всички оръжия, произведени преди 2000 г., не са тествани и не могат да стрелят с евтината алтернатива на оловото – стоманените. Единственият възможен вариант за тях е да се ползват боеприпаси от бисмут, от ванадий, които са много по-скъпи – 5-6 лева при цена сега 50-60 стотинки”, заявиха  от Съюза на ловците и риболовците в България.

„Сега“ припомня, че ръководството на НЛРС-СЛРБ изпрати още през юли 2022 г. становище до Комитета по оценка на риска(RAC) към Европейската агенция по химикалите (ECHA) за предложеното ограничение за използване на олово и неговите съединения в боеприпаси за стрелба на открито и в риболовни принадлежности.

В становищото се посочва, че от официалните данни на Главна дирекция „Национална полиция“ става ясно, че към 23.09.2021 г. в България са регистрирани 184 836 гладкоцевни огнестрелни оръжия. Лицата, притежаващи огнестрелни оръжия с гладкостенна цев за ловни цели са 123 181. От тях 69 585 лица (56,5 %) притежават само по един брой гладкоцевно оръжие.

Ако бъдат приети предложените от ЕCHA рестрикции, българските ловци ще трябва да заменят минимум 100 000 гладкоцевни пушки с нови, сертифицирани за стрелба със стоманени сачми.

Имайки предвид, че стойността на едно ново бюджетно гладкоцевно огнестрелно оръжие, сертифицирано за стрелба със стоманени сачми, е от порядъка на € 1000 , следва, че замяната на непригодните огнестрелни оръжия ще струва на българската ловна общност минимум € 100 000 000 .

Според публикувано проучване на FACE (RACH Law Study) 25 % от ловците в Европа ще се откажат изцяло от ловни дейности, а други 30 % ще ловуват по-рядко.

Това обаче са средностатистически данни за ЕС, където покупателната способност на европейския гражданин е в пъти по-високa от тази в България.

Поради тази причина се очаква значително по-сериозен отлив на ловци у нас, което ще предизвика редица сътресения в ловностопанската дейност в България, се посочва в становището.

Четете още

Избор на редактора