100 млн. американци са в топлинна тревога

Лятото в северното полукълбо едва е започнало, но големи горещини вече засегнаха много части на света – от Европа до Китай и САЩ, където този уикенд се очакват рекордни температури, предадоха осведомителните агенции.

Това е илюстрация на екстремните условия, които се засилват от глобалното затопляне.

Според уебсайта heat.gov, поддържан от властта в САЩ, повече от 100 милиона американци са в състояние на т.нар. топлинна тревога. Тексас, Аризона, Невада и Калифорния очакват потенциално опасни условия през следващите дни, предупреди метеорологичната служба на САЩ.

В същото време Италия, Испания, Франция, Германия, Гърция и Полша също са изправени пред широко разпространена гореща вълна.

В събота южната част на Италия ще бъде обхваната от гореща вълна, която ще доведе до температури малко над 38 градуса Целзий в Сардиния, Сицилия, Калабрия и Пулия. В неделя се очакват максималните стойности от 40 градуса и нагоре – в Рим температурите може да достигнат 43 градуса, а в Сардиния – до  48 градуса, предупредиха службата, отговаряща за прогнозата на времето в Италия.

В Гърция властите решиха да затворят Акропола в Атина, най-посещавания древен паметник в страната, в най-горещите часове между 12 и 17 часа.

Северна Африка също е засегната. В Мароко, където от началото на лятото има поредица от горещини, в няколко провинции е обявена червена тревога за високи температури.

Региони на Китай, включително и столицата Пекин, също страдат от голяма гореща вълна. Една от основните електроенергийни компании в страната съобщи, че в понеделник е регистрирала рекордно дневно производство на електроенергия заради повишеното търсене, предизвикано от високите температури.

Според местните синоптици в неделя и понеделник в някои части на Източна Япония също се очаква температурата да достигне 38 – 39 градуса по Целзий.

Според Европейската служба за климатичните промени „Коперник“, НАСА и американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата миналият юни е бил най-горещият месец в световен мащаб. Първата пълна седмица на юли пък е била най-горещата, регистрирана откакто се води статистика, сочат предварителните данни на Световната метеорологична организация (СМО).

Горещините са едно от най-смъртоносните метеорологични явления, посочват още експертите. Според неотдавнашно проучване само в Европа миналото лято високите температури са причинили смъртта на над 60 000 души.

Сега това екстремно време, което се случва все по-често в резултат на климатичните промени, „за съжаление се превръща в нова норма“, заяви в четвъртък генералният секретар на СМО Петери Таалас.

Метеорологичният феномен Ел Ниньо, който обикновено води до повишаване на глобалните температури, също допринася за влошаване на ситуацията, отбелязват специалистите.

Лятото в САЩ вече беше белязано от поредица от метеорологични бедствия. Димът от разразилите се в Канада огнени стихии доведе до силно замърсяване на въздуха през юни.

Тази седмица катастрофални наводнения засегнаха североизточния щат Върмонт. Учените казват, че глобалното затопляне може да допринесе за по-чести и по-силни валежи чрез увеличаване на водните пари в атмосферата.

От седмици южната част на САЩ преживява гореща вълна. През този уикенд в калифорнийската пустиня Долината на смъртта живакът в термометрите може да достигне или дори да надмине най-високата температура на въздуха, измервана някога на Земята. През 1913 г. са отчетени 56,7 градуса по Целзий на това място.

Океаните също не са пощадени от горещината.

В южната част на Флорида температурата на водата в близост до бреговете надхвърля 32 градуса по Целзий, сочат данните на американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата.

Според СМО в следващите няколко дни и седмици температурите на повърхността на Средиземно море ще бъдат „изключително високи“, като понякога ще надхвърлят 30 градуса.

Морските горещини имат опустошително въздействие върху видовете, които живеят там, тяхното оцеляване и миграция, както и последици за риболова.

В другия край на света – ледената покривка на Антарктида през юни достигна най-ниското си ниво за един месец.

Сегашните горещини подчертават „нарастващата спешност на намаляването на емисиите на парникови газове колкото е възможно по-бързо и колкото е възможно повече“, каза Петери Таалас от СМО.

Четете още

Избор на редактора